naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | tekstovi | arhiva | kontakt

 




 



KRISTINA ĐUKOV SA 13. FESTIVALA AUTORSKOG FILMA U BEOGRADU (27.11. – 04.12. 2007)
 


Go To    FIPRESCI    
The International Federation
of Film Critics
Official site


IZVEŠTAJI ČLANOVA ŽIRIJA SA
13. FEST
IVALA AUTORSKOG FILMA '07


KRATKE BIOGRAFIJE ČLANOVA ŽIRIJA
13. FEST
IVALA AUTORSKOG FILMA '07


DODELA FIPRESCI NAGRADE NA
12. FEST
IVALU AUTORSKOG FILMA '06


DODELA FIPRESCI NAGRADE NA
35. BEOGRADSKOM FEST
-u


DODELA YU FIPRESCI NAGRADA NA
34. BEOGRADSKOM FEST
-u



 

Izveštaji naših članova sa
međunarodnih festivala

MANHAJM '07 - Saša Janković

MOTOVUN '07 - Ivan Karl

SOLUN '07 - Saša Radojević

BERLINALE '07 - Dinko Tucaković

HIHON (Španija) Ivan Karl

KIJEV (Ukrajina) Saša Janković

RIGA (Letonija) Goran Gocić

VENECIJA (Italija) Sandra Perović

FRIBURG (Švajcarska) Bora Anđelić

 

Filmovi i festivali iz ugla profesionalnih kritičara



www.affestival.org
 

Predstojeći festivali

36.BEOGRADSKI FEST

55.KRATKI METAR

FILMSKI FESTIVAL SRBIJE

SOPOTSKI FESTIVAL

PALIĆKI FESTIVAL

VRNJAČKA BANJA

NIŠKI FILMSKI SUSRETI

Održani festivali

NIŠKI FILMSKI SUSRETI

VRNJAČKA BANJA

PALIĆKI FESTIVAL

SOPOTSKI FILMSKI FESTIVAL

FILMSKI FESTIVAL SRBIJE / NOVI SAD

54.KRATKI METAR

35.BEOGRADSKI FEST

NOVI FESTIVAL AUTORSKOG FILMA

41.NIŠKI FILMSKI SUSRETI

VRNJAČKA BANJA '06

HERCEG NOVI '06

53.KRATKI METAR

34.BEOGRADSKI FEST

 

California Dreamin', dugometražni debi nedavno tragično preminulog reditelja iz Rumunije, Kristijana Nemeskua energično je iskočio iz uglavnom (čast izuzecima) neodlučne i spore promenade filmova iz glavnog programa ovogodišnjeg Festivala autorskog filma.

Ime
Kristijana Nemeskua zapamćeno je prošle godine kada se ovaj rumunski reditelj predstavio domaćoj publici (FEST, 2006.) svojim filmom Marilena iz 7. Paviljona.



Arman Asante (desno) u filmu "California Dreamin"

Priča o dečaku koji se zaljubljuje u prostitutku Marilenu i, da bi je osvojio, otima gradsku trolu, u svega 45 min uverljivo gradi kompaktan svet siromašnog predgrađa Bukurešta koji naseljava razuđena galerija upečatljivih, psihološki razrađenih i međusobno dobro dramaturški isprepletanih junaka. Slično još jednom filmu o dečačkoj fascinaciji devojkom čiju ljubav drugi kupuju, Malena, Nemesku koristi viziju dečaka tek probuđene seksualnosti i platonskog obožavanja kako bi u neromantičnoj realnosti uhvatio lepotu i nevinost tamo gde je drugi ne vide i tragiku njenog uništavanja. California Dreamin’ donosi složeniju, dramaturški i idejno ambiciozniju priču. Godine 1999-e, u vreme NATO bombardovanja Srbije, kroz rumunsko selo, Kapalnicu, treba da prođe voz sa američkim vojnicima i vojnom opremom na putu do granice sa Srbijom. Protivno svim očekivanjima, upravnik male železničke stanice Kapalnica, Dojaru (Razvan Vasilesku), odbija da propusti voz i traži papire sa carine. Iako isprva deluje kao trvdoglavi birokrata koji koristi malu poziciju da se razmaše u punoj snazi svog autoriteta, Dojaru se, tokom filma, razotkriva kao kompleksniji lik. Dolazak Amerikanaca daleko je više od prilike za isterivanje besnih glista - realizacija odavno datog i izneverenog, istorijskog obećanja spasa. Neplanirani zastoj voza kao savršeno uspostavljena i zategnuta dramska situacija otvara vreme i prostor za crnohumorno oslikavanje stanovnika Kapalnice: korumpiranog gradonačelnika, mladih udavača fasciniranih dolaskom američkih marinaca i srednjoškolaca ljubomornih na priliv konkurenata u osvajanju devojaka, štrajkača iz lokalne fabrike koji nenadani boravak Amrikanaca i pojačanu pozornost celog mesta vide kao idealan trenutak za isticanje svojih zahteva...
 

 Kadar iz filma "California Dreamin"

Nemesku vešto vodi i prepliće sve ove linije radnje tako da one postaju idejna celina (sukob različitih kultura, kritičan pogled na egoističan i samouveren stav SAD-a u sprovođenju intervencija u manjim zemljama). Sa druge strane, vešto postavljena početna situacija, pruža priliku za čitav niz komičnih i ironičnih epizoda. Odluka gradonačelnika da se u selu na brzinu organizuje proslava godišnjice od nastanka sela, iako je isti jubilej obeležen mesec dana ranije, samo da bi se Amerikancima priredio pir i izvukle moguće beneficije, po ironiji i humoru sa kojom slika apsurd dirigovanog praznikovanja podseća na vatrogasni pir u režiji Miloša Formana (Gori, moja gospođice).
Romantika i toplina platonske ljubav između srednjoškolke Monike (Marija Dinulesku) i američkog vojnika, kombinuje čulnost i humor (scena prevođenja u kojoj posreduje Monikin drug iz razreda) na tragu Menclovih Strogo kontrolisanih vozova.

California Dreamin’
je, kako stoji uz naslov, nezavršen film. Kristijan Nemesku je poginuo u saobraćajnoj nesreći u trenutku kada se film nalazio u post-produkciji. Otuda trajanje od 155 min i jedini nedostatak filma – nedovoljna izbrušenost i ekonomičnost koje su odlikovale Marilenu. Ipak, i u takvom izdanju, California Dreamin’ je apsolutno najoriginalniji film na ovogodišnjem Festivalu autorskog filma. Dok nas je većina ostalih autora povela u šetnju (po lepim podnebljima, sa lepim telima po letnjoj kiši i prigušenoj svetlosti), toliko sporu i pipavu da pomislite da je zanimljivije gledati protok saobraćaja sa prozora svoje sobe gde bar možete da spuštate roletne, California Dreamin’ nas je odveo na put iako se voz oko kog se priča u filmu zapliće, nikuda ne kreće.

                                                       Kristina Đuković


FIPRESCI SRBIJA POST FESTUM

 

Saša Janković: Autorski svetovi.
Kad je pre 13 godina grupa filmskih entuzijasta na čelu sa Slobom Novakovićem i Vojom Vučinićem osnovala Festival autorskog filma u Beogradu, njegova tadašnja čak i bliska budućnost izgledala je kao daleki i neostvarivi san. Bilo je malo onih koji su verovali da je Beogradu u ono vreme tako nešto uopšte i bilo potrebno ali ubrzo ovaj mali i po budžetu vrlo skromni festival postao je jedan od glavnih jesenjih, kulturoloških događaja glavnog grada..

Igor Stanojević: Kriza autorskog filma.
U Beogradu se u proteklih nedelju i nešto dana održao Festival Autorskog Filma, 13. po redu i, čini se, po kvalitetu filmova najlošiji ikada. Više nego ikada ranije, provizorno nazvani 'autori,' rešili su da nas zgrabe za gušu i dave, dave, dave, sve dok od njihovih filmova ne pronađemo bekstvo u izlazu iz sale, ili toplom zagrljaju sna. Kadrovi su trajali koliko im je volja, bez obzira da li se u njima nešto dešava ili ne (najčešće ne), svaki stručni segment proizvodnje filma, poput fotografije, montaže i slično, bio je oličenje proseka i neinventivnosti i..

 

 

 naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | tekstovi | arhiva | kontakt

 

 

© Copyright YU FIPRESCI 2006-07.  Sva prava zadrzana. Mail to WEBMASTER