naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | tekstovi | kontakt

 


 

 



IVAN KARL O FILMU “INDIJANA DŽONS I KRALJEVSTVO KRISTALNE LOBANJE” STIVENA SPILBERGA
 



 

Go To   FIPRESCI    
The International Federation
of Film Critics
Official site

Filmovi i festivali iz ugla profesionalnih kritičara


INDIANA JONES AND THE KINGDOM OF THE CRYSTAL SKULL
Režija: Steven Spielberg
Scenario: David Koepp, George Lucas
Uloge: Harrison Ford, Cate Blanchett, Shia LaBeouf,
Karen Allen, John Hurt
Proizvodnja: Paramount, 2008
Distribucija: Taramount film


U poslednje vreme svedoci smo recikliranja franšiza koje su harale bioskopskim blagajnama sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Džordž Lukas je prekomponovao Ratove zvezda, Kristofer Nolan osavremenio Betmena, Brajan Singer se izgubio na pola puta između rimejka i nastavka Donerovog Supermena, dok je Silvester Stalone otpevao labudovu pesmu svojoj karijeri izvukavši iz naftalina i Ramba i Rokija Balbou. Zajedničko ovim i drugim pokušajima (Terminator 3, Umri muški 4) je da nijedan nije ni prineti originalu. Ipak svi igraju na minuli rad i nostalgiju generacija gledalaca i relativno lako isplaćuju svoje pozamašne budžete.

Na toj liniji je i novi Indijana Džons koji je za razliku od gore navedenih naslova ipak imao privilegiju da tri ključna elementa, reditelj, producent i glavni glumac, ostanu nepromenjeni. Sve ostalo je (ne)očekivano drugačije.
Radnja je smeštena u doba hladnog rata i anitkomunističke histerije u SAD što kao glavne negativce čini Sovjete koji vode mrtvu trku sa Amerikom na polju globalne vojne dominacije. Grupa njihovih specijalaca kidnapuje Indijanu i uspeva da se probije u tzv. Zonu 51, skadište svih tajni koje čuva administracija Ujka Sema u potrazi za krunskim
dokazima najveće urbane legende tog vremena, rušenja NLO u Rozvilu. Dobro planirana operacija se pretvara u opšti metež koji se završava nuklearnom eksplozijom, a uvek budne vladine službe sa svim osobinama Mekartijeve komisije optužuju Džonsa za kolaboraciju sa klasnim neprijateljem i sklanjaju ga sa fakulteta. Klupko scenarija počinje da se odmotava kada Indijanu Džonsa presreće sin njegove drage iz ranijih vremena i moli za pomoć u potrazi za zajedničkim prjateljem koji je nestao istražjući kristalne lobanje i izgubljeni zlatni grad. Put ih vodi u Južnu Ameriku gde ih čekaju nestrpljivi Rusi željni da što pre dođu do vanzemaljske lobanje koja po predanju daje neograničenu moć…
Sledi oprobana kombinacija avanture i mistike s tim što se ovog puta previše za
šlo u polje naučne fantastike, pa priča na momente deluje kao kombinacija Otimača izgubljenog kovčega i Bliskih susreta treće vrste. Akcione sekvence kojih ne manjka su tehnički perfektno izvedene ali u tom domenu ne donose ništa novo i spektakularno. Harison Ford je vidno stariji i ne dominira kao što je to pre bio slučaj, uglavnom nije sam u kadru, a i čuveni kostim solidno pokriva bore i sve sede. Uz pojavljivanje Karin Alen, prisutno je još nekoliko šarmantnih referenci na prethodne nastavke i objašnjenja u vezi svih dragih likova koji nedostaju.
Na kraju pored dramaturških mana najveći minus ostaje pauza koja je napravljena nakon poslednjeg krstaškog pohoda. Indijana Džons i kraljevstvo kristalne lobanje je film koji je trebao da se desi najkasnije pre deset godina kada je sećanje na izvornu trilogiju bilo
svežije i očekivanja manja.

 

Ivan Karl

 

 

naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | tekstovi | arhiva | kontakt

 

 

© Copyright FIPRESCI Srbija 2006-08.  Sva prava zadržana. Mail to WEBMASTER