naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | tekstovi | kontakt

 




 



Aleksandar Saša Erdeljanović:
"KOSTA NOVAKOVIĆ - KRALj FILMSKOG ČARLSTONA"
Povodom objavljivanja prvog diska dvd edicije "Pioniri srpskog filma" u izdanju Jugoslovenske Kinoteke. Prvi disk sadrži film Koste Novakovića "Grešnica bez greha" iz 1930. godine kao i "Proslavu 550 godina Kosovke bitke" i domaće "Filmske žurnale" između dva svetska rata.
 




 

Go To   FIPRESCI    
The International Federation
of Film Critics
Official site

Filmovi i festivali iz ugla profesionalnih kritičara


U kratkom, ali intenzivnom razdoblju najaktivnijeg bavljenja filmom od 1925-1941, Kosta Novaković je uspeo da od člana „Kluba filmofila” postane reditelj i scenarista igranih i dokumentarnih filmova, odnosno žurnala, vlasnik filmskog preduzeća sa studijom i laboratorijom, producent i distributer filmova, vlasnik ili zakupac nekoliko beogradskih bioskopa, ukratko, jedan od najaktivnijih entuzijasta i filmskih pregalaca na tlu Kraljevine Jugoslavije.
Kosta Novaković je rođen 3.VI 1895. u Čačku. Po završetku Prvog svetskog rata u Zagrebu je studirao farmaciju, a potom u Beogradu otvorio sopstvenu drogeriju, ali ljubav prema filmu bila je jača od osnovne profesije. Tako je već u „ludim dvadesetim” Novaković potpisao dva igrana filma, „Kralj čarlstona” iz 1927., danas izgubljenu komičnu dvočinku, po uzoru na burleske Maka Seneta, o doživljajima smešnog starijeg gospodina okruženog lepim kupačicama na jednoj od beogradskih plaža, i jedan od prvih pokušaja stvaranja ozbiljne socijalne drame kod nas, dugometražnu „Grešnicu bez greha” iz 1930. sa Sonjom Stanisavljević, Viktorom Starčićem i Žankom Stokić u glavnim ulogama.



Prvi srpski filmski industrijalac, Kosta Novaković

Diletantski „Kralj čarlstona” nije prošao kod publike, ali je „Grešnica bez greha” sa gotovo dokumentarističkom atmosferom moralno ukaljanog Beograda, i svojom patrijarhalnom porukom postigla zapažen uspeh i kod kritike i kod ljubitelja filma. Dokaz neprolaznog kvaliteta ovog ostvarenja je njegov odličan prijem na Festivalu nemog filma u Saćileu, na kome je Jugoslovenska kinoteka prikazala novu kopiju izrađenu u Narodnom filmskom arhivu u Pragu. Uz ove, Kosta Novaković je imao još nekoliko iz raznoraznih, najčešće finansijskih razloga, neuspešnih pokušaja snimanja igranih filmova, kao što je na primer istorijska drama „Stanoje Glavaš“.

No ipak, najveći deo Novakovićevog filmskog rada činili su dokumentarni filmovi i žurnali, koje je proizvodio u okviru sopstvenog preduzeća “Novaković film”. Od “Žurnala br. 1” iz 1926. pa do filma ”Igra kolo naokolo” iz 1940. Novaković je snimio više desetina žurnalskih storija, kao i tuce sopstvenih dokumentarnih i naručenih filmova.
Zahvaljujući delimično sačuvanom Novakovićevom opusu u Jugoslovenskoj kinoteci, mi danas znamo kako je izgledao Beograda dvadesetih i tridesetih, njegove umetničke i sportske manifestacije, politički i vojni skupovi, slave i proslave, venčanja i sahrane, moda i zabave, boemska Skadarlija sa neizbežnim Čiča Ilijom i Žankom Stokić. Preživeo je za nova pokoljenja i veličanstveni filmski dokument “Svečana poseta Nj.V. Kralja i Kraljice Crnoj Gori i Dalmaciji”, jedan od najboljih dokumentarnih filmova snimljenih tokom prvih deset godina kinematografije Kraljevine SHS.


Kosta Novaković, reditelj i produecent filma "Grešnica bez greha"
 

Iako je, sa pojavom tona i zbog nedostatka subvencionisanja od strane države, Novaković tokom tridesetih smanjio rad na filmu, do danas je preživela (na žalost samo u gruboj montaži) i njegova “labudova pesma” “Proslava 550. godišnjice Kosovske bitke”. Ovaj ambiciozno zamišljeni film, iz juna 1939. bio je sastavljen od tri celine: a) Kosovska bitka; b) Doba robovanja pod Turcima; Najvažniji momenti iz naše nacionalne borbe u slici; c) Ceremonija same proslave na Kosovo polju. I danas su nezaboravne slike parade srpske vojske i četnika tog davnog leta za koje se nadamo da će se opet ponoviti.

Kosta Novaković je Drugi svetski rat preživeo povučeno, zahvaljujući predratnim sredstvima od bioskopa, da bi se odmah po oslobođenju Beograda u oktobru 1944. uključio u stvaranje “nove kinematografije”, kao predavač predmeta “praktične vežbe” na prvom kursu za filmske snimatelje, od novembra 1944. do marta 1945. Svoja poslednja snimanja Novaković je obavljao za “Foto filmski zavod” medicinske velike škole u Beogradu. Na žalost film koji je za Zavod snimao na pruži Brčko-Banovići 1946. izgleda da je nepovratno izgubljen.
Kosta Novaković je, usamljen i zaboravljen, preminuo 1953. godine, ali ga je bogato delo nadživelo.

 

*Autor ovog teksta je upravnik
Arhiva jugoslovenske kinoteke od 2001 godine
.

Aleksandar Saša Erdeljanović
kinarhiv@eunet.yu

 

 

naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | tekstovi | arhiva | kontakt

 

 

© Copyright FIPRESCI Srbija 2006-08.  Sva prava zadržana. Mail to WEBMASTER